Zaloguj do serwisu
Przypomnij hasło

Aktualnie Polski Network posiada uczestników w 37 krajach na 6 kontynentach.

Kupuj u Polaków

 1. PRAGMATYZM  
Najważniejszym kryterium, którym należy kierować się przy zakupie produktów lub usług, jest ich wartość, czyli stosunek jakości do ceny. Pragmatyzm nakazuje kupowanie towarów i usług o jak najwyższej jakości za jak najniższą cenę.
Rezygnacja z tych kryteriów mogłaby prowadzić do popierania gorszego, dotowania firm mających rozdęte koszty produkcji i wysyłania przez rynek demotywującego przekazu do producenta („nie musicie się starać, bo i tak wydamy u was pieniądze”).

 2. SOLIDARNOŚĆ  
W przypadku towarów i usług, dla których jakość i cena są porównywalne warto wziąć pod uwagę dwa dodatkowe kryteria - kraj wytworzenia oraz to, kto jest właścicielem firmy, która je wyprodukowała.

Zalecamy "patriotyzm zakupowy", czyli nabywanie
- towarów i usług wytwarzanych w firmach, których właścicielami (wspólnikami) są Polacy; przy czym najlepiej, aby to były osoby, które dzielą się swoim sukcesem z polską społecznością, na przykład poprzez przekazywanie funduszy na stypendia naukowe dla uzdolnionych polskich uczniów i studentów albo na zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.
- towarów produkowanych w Polsce i usług świadczonych przez polskie firmy.

Chodzi o to, aby wydawać pieniądze świadomie, mając na uwadze to, że wydając je u polskich przedsiębiorców zwiększamy szanse na sukces naszych rodaków.
Cenne byłoby wyrobienie pewnego snobizmu na promowanie przez Polaków własnych produktów, usług i marek. Z takim snobizmem można spotkać się we Francji. Podobnie Japończycy kupują zagraniczne produkty właściwie tylko wtedy, gdy nie ma ich japońskich odpowiedników.
Prędzej, czy później to podejście powinno się opłacić. Nam wszystkim i każdemu z osobna.

 3. WSPIERAJ POLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW 
W PolsceWydając pieniądze u Polaków wspierasz swoich. I tak na przykład kupując kosmetyki Oceanic, ubrania marki Reserved, koszule marek Emmanuel Berg, Da Vinci i Wólczanka, garnitury Vistula i Twins, gres Cersanit, produkty z marką "Grycan - lody od pokoleń", okna Fakro i biżuterię Apart lub Kruk, pomagasz Polakom w rozwoju ich biznesu.  Warto też pamiętać o robieniu zakupów w naszych rodzimych sieciach handlowych (MarcPolu, Lewiatanie, delikatesach Alma, czy supermarketach Piotr i Paweł), po to, aby promować polski handel.

Poza granicami Polski. Oczywiście także poza granicami Polski warto jest kupować towary i usługi u polskich przedsiębiorców (architektów, prawników, księgowych, firm budowlanych, itd.).

Powody. Takie wsparcie:
- przyczynia się do rozwoju biznesu polskich przedsiębiorców,
- wytwarza lojalność wobec polskiej społeczności i zachęca do wspierania jej,
- motywuje do zachowania polskości oraz
- może przyczynić się do inwestowania zarobionych pieniędzy w Polsce.  

 4. MADE IN POLAND 
Kupując towary wyprodukowane w Polsce dajesz pracę polskim obywatelom, którzy są przy tej produkcji zatrudnieni (albo kooperują z producentem) oraz zwiększasz obroty firm, które od swoich przychodów płacą w Polsce podatki. Tym samym wspierasz swoich rodaków i ich rodziny oraz wzmacniasz pozycję ekonomiczną kraju.
Świadomość tego stanu rzeczy jest zresztą dość powszechna - 81% Polaków deklaruje, że „stara się kupować produkty polskie, jeśli tylko mają taką możliwość” (badanie opinii publicznej z roku 2004).
Wbrew pozorom, nawet w Polsce kupowanie polskich produktów nie jest jednak powszechne, ponieważ szacuje się, że stanowią one zaledwie około 10% wszystkich towarów będących w obrocie (wypowiedzi przedstawicieli Fundacji „Teraz Polska” z roku 2004).
Wśród produktów importowanych znajdują się nie tylko takie, których w Polsce się nie produkuje albo takie, których nie potrafimy w Polsce wyprodukować taniej i lepiej niż inne kraje. W tej puli są też niestety towary, które mają taką samą, a nawet znacznie niższą wartość, stanowiące w istocie konkurencję, która może utrudniać rozwój polskiej przedsiębiorczości. Dobrze jest, więc zwracać uwagę na to, czy towary, które kupujemy zostały wyprodukowane w Polsce, czy też nie.

 

 5. KONTROWERSJE 
Wiele produktów sprzedawanych przez polskie firmy, z uwagi na dążęnie do zachowania konkurencyjności ceny, produkowanych jest w Azji. Dużo firm będących własnością Polaków działa pod obcymi brendami na zasadzie franczyzy albo zarabia sprzedając produkty zagraniczne. Kapitał nie zna już właściwie granic. Inwestowany jest tam, gdzie jest perspektywa wyższego zwrotu, więc pieniądze zarobione przez Polaków w Polsce mogą być inwestowane na drugim końcu świata. Są to normalne procesy gospodarcze, które dzięki konkurencji cenowej i jakościowej służą konsumentom. Niemniej jednak warto jest promować własne marki i własnych producentów oraz dostawców usług, aby zachować gospodarczą suwerenność i ułatwiać start rodzimym przedsiębiorcom.