Zaloguj do serwisu
Przypomnij hasło

Aktualnie Polski Network posiada uczestników w 37 krajach na 6 kontynentach.

Polska kuchnia

 1. KUCHNIA JAKO SKŁADNIK KULTURY I TRADYCJI 
To, co, kiedy i jak jemy bardzo różni się w zależności od tego, pod jaką szerokością geograficzną żyjemy, w jakiej kulturze zostaliśmy wychowani i jaką religię wyznajemy.
Anglicy zaczynają dzień od pieczonej fasolki w sosie pomidorowym. Francuzi od croissanta lub bagietki. Szkoci od haggis, czyli kiszki wypełnionej owczymi podrobami. Hiszpanie churros, czyli słodkich smażonych racuszków zanurzanych w gorącej czekoladzie. Ortodoksyjni żydzi i muzułmanie nie zjedzą na śniadanie ani plasterka wieprzowiny, bo zabrania im tego religia. Ale Polacy właśnie zaczynają dzień od kanapek z szynką (i z pomidorem) albo z białym serem (zrobionym z krowiego mleka).
Anglicy po południu pija herbatę, często z mlekiem. Polacy tylko dzieciom dodają mleka do herbaty. Dla Francuzów herbata to raczej tylko napój dla chorych, którzy leczą przeziębienie.
Dla Polaków głównym daniem wigilijnym jest karp. Dla Anglików zjedzenie karpia jest nie do pomyślenia, podobnie jak dla Polaków nie do pomyślenia byłoby zjedzenie welony, czy innej ryby ozdobnej.
Dla Francuzów daniem narodowym są żabie udka. Dla zdecydowanej większości Polaków zjedzenie jakiejkolwiek części żaby byłoby odrażające.
Trudno jest nam też zrozumieć jak Chińczycy mogą jeść psy, bo my traktujemy je niemal jak członków rodziny albo przyjaciół.
Kuchnia, podobnie jak na przykład język ojczysty albo muzyka, jest więc nośnikiem kultury i tradycji.

 2. CHARAKTERYSTYKA POLSKICH POTRAW 

Dania z mięs. Na polskich stołach podaje się przede wszystkim przyrządzaną na różne sposoby wieprzowinę. Jednakże narodowa polska kuchnia to nie tylko osławiony kotlet schabowy. Liczne są przepisy na potrawy z wołowiny czy dziczyzny. Wprawdzie są one dość kaloryczne, jednak przyrządzane w tradycyjny sposób, z dużą ilością warzyw, nie powinny szkodzić. Potrawy mięsne na polskich stołach przyrządzane są przeważnie z tak charakterystycznymi dla naszej kuchni dodatkami jak: kiszona kapusta, buraki, ogórki czy kwaśna śmietana. Są to dania bogate w składniki odżywcze i sycące. Mięsa przyrządza się na różne sposoby - dusi, smaży, piecze. Warto również pamiętać o smacznych polskich wędlinach.

Dania z ryb. Dania z ryb święcą triumfy na polskich stołach szczególnie w Wigilię. Wiele interesujących przepisów można wykorzystywać jednak w codziennej kuchni. Szczególnie dużo smacznych potraw przyrządza się z karpia i śledzi. Karp uchodzi w polskiej tradycji za rybę wyjątkową, kojarzy się ze świętami, choć coraz częściej wykorzystywany jest na co dzień. Śledzie natomiast są bardzo popularną przystawką. Ryby warto przyrządzać jak najczęściej, dostarczają one bowiem wielu niezbędnych witamin (takich jak witaminy A, B i E) oraz niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Potrawy mączne i zbożowe. Potrawy mączne są jednym z najbardziej charakterystycznych specjałów polskiej kuchni. Pierogi, uszka czy pyzy są wysokokaloryczne, ale zarazem dostarczają organizmowi wielu niezbędnych witamin i węglowodanów, szczególnie jeśli przygotowywane są w tradycyjny sposób. Ich przygotowanie nie jest tak pracochłonne jak się zazwyczaj wydaje, a koszt przyrządzenia jest stosunkowo niski.

 3. PORTALE INTERNETOWE ZWIĄZANE Z POLSKĄ KUCHNIĄ